DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Cinsiyet Gelişimi-Tacizi Önleme Yolları

CİNSEL GELİŞİM VE TACİZİ ÖNLEME YOLLARI

 Bireylerin yaşamsal olgularının gelişebilmesi için 5 temel gelişim boyutu gereklidir. (FİZİKSEL,ZİHİNSEL,SOSYAL,DUYGUSAL VE CİNSEL GELİŞİM ALANLARI)

HİÇ BİR GELİŞİM ALANI DİĞERİNDEN ÖNCELİKLİ DÜŞÜNÜLMEMELİDİR.

1)Bebeğin dişlerinin çıkması ile ısırma becerisini kazanması durumunda ilk anne memesini ısırmayı deneyecektir. Bunu engellemek için bebeğin burnu 3 saniye sıkılarak nefes alması engellenir. Ağzını açıp memeyi bırakması sağlanır. Nazikçe uyarılır: "Süt emebilirsin ama ısırmak yok." Buradaki amaç bebeğe;

"HOŞUNA GİDEBİLİR, HIRSLANABİLİRSİN FAKAT ZARAR VEREMEZSİN." mesajını vermektir.

2)1. yaştan itibaren çocuğun kendine ait odası olmalıdır. Çocuğun odasını daha güvenli görmesi için oyun/uyku arkadaşı olacak,kendi sevdiği bir peluş alınır. Peluşun içine sıcak su torbası konabilecek yer ayrılır. BEBEK KESİNLİKLE KENDİ YATAĞINDA UYUMALIDIR. Bunun için bebek uyuyana kadar anne bebeğin yanında yatabilir. Anne kalktığında bebeğin aynı sıcaklığı hissetmesi için uyku arkadaşı ile temas ettirilir.

3)1 yaştan sonra, YÜRÜMEYE BAŞLAYAN ÇOCUĞUN ALTI KESİNLİKLE AYAKTA DEĞİŞTİRİLMELİDİR. Banyoya giderek kapı kapatılır (1.GİZLİLİK KURALI).Bezi açılıp,yere indirilir. Duşta altı yıkanır,hemen havlu sarılır (2.ÖRTÜLÜLÜK KURALI). Banyodan çıkıp bebeğin kendi odasına gidilip, yeni bez AYAKTA giydirilir. Bu eylem çocuktaki mahremiyet duygusu gelişimi için çok önemlidir.(Bu dönemde eğer kaka bezin tam ortasındaysa beyin kontrolü başlamış demektir.)

4)Anal Dönemde beyin kontrolü başlayan çocuğa tuvalet eğitimi verilirken bezin kullanımı azaltılır. Bunun için çocuğa bezsiz olarak eşofman giydirilir. Henüz çişini tutamayan çocuk altına kaçıracağı için buradaki amaç sadece kakayı klozete yapmasıdır. Gizlilik kuralına uyarak banyoda klozete oturtulur. ÇOCUĞUN AYAKLARININ ALTINA MUTLAKA BİR TABURE KONUR. (Sonrasındaki örtülülük kuralı yine geçerlidir.)

5)Anal Dönem'deki çocuk kakasını fazla tutmamalıdır.(Kakayı tutarken uygulanan ittir-çek hareketini öğrenip haz alması ileriki dönemler için çok sakıncalıdır.) Bunun için bu dönemde çocuğa kolay sindirilecek besinler verilmelidir.

 Burada çocuğa verilmek istenen mesaj; "TUTABİLİRSİN,HOŞUNA GİDEBİLİR AMA KENDİNE ZARAR VEREMEZSİN."

6)ANNELER VE BABALAR ASLA ÇOCUKLARINA ÇİŞ VEYA KAKA YAPTIĞI İÇİN KIZMAMALIDIR!

7)18. aydan itibaren çocuğun duşta altı yıkanırken; çocuğa küçük sabunlu biz bez verilir ve poposunu kendi yıkaması sağlanır. BU DÖNEMDEN İTİBAREN ANNE DAHİL KİMSENİN KENDİSİNE DOKUNMAMASI GEREKTİĞİNİ ÖĞRENMELİDİR. (3.DOKUNULMAZLIK KURALI)

8)1. yaştan itibaren "İzin Alma" becerisini öğretmek çok önemlidir.Çocuklara kapı çalma,izinsiz başka alanlaragirmeme gibi davranışlar bu dönemden itibaren öğretilmeye başlanmalıdır.

 9)3. yaş itibariyle çocuklara cinsel kimlikleri öğretilmelidir. Genelde erkeklerde fazlalık, kızlarda eksiklik duygusu oluşabilir. Bunu önlemek için çocuklara tüm organların eşit fakat bazı organların kız ve erkeklerde yerlerinin farklıolduğu anlatılmalıdır. CİNSİYET BELİRTEN ORGANLARA ASLA BAŞKA İSİM TAKILMAMALIDIR!

10)ANNELER VE BABALAR ÇOCUKLARINA GÖSTERDİKLERİ YAKIN SEVGİ İÇİN MUTLAKA ONLARDAN İZİN ALMALIDIR! ("Seni öpebilir miyim?" , "Sana sarılabilir miyim?" vb.)

11)Çocuk ev dışı ortamlarda tuvalet ihtiyacı için kendi cinsinin girebildiği tuvaletlere götürülmelidir. (Yani erkek çocuklar anne ile bayanlar tuvaletine, kız çocuklar baba ile erkekler tuvaletine girmemelidir.) AKSİ HALDE İLERİKİ YAŞLARDA TOPLUMDA DAVRANIŞ BİÇİMLERİNDE BOZULMALARA YOL AÇMAKTADIR.

12)Kız çocuklarının babaya, erkek çocuklarının anneye düşkünlüğü 3 yaş itibari ile başlar. Bu dönemde çocuklara kontrollü sevgi göstermek gerekir.

13)Fetiş eylemlerin başladığı dönemde anne babanın sevmek için izin aldığı gibi çocuğa da izin alarak dokunma ve sevme öğretilmelidir.(Sevgi ne kadar yoğun olursa olsun bir sınırı ve ölçüsü olduğunu kavraması gerekmektedir.)

14)6. yaştan itibaren çocuğun çevresinde oluşan sosyal ortamdaki davranışları gözlemlenmelidir. Çocuğa; "HİÇBİR OYUN, KÖTÜ DOKUNMA İÇEREMEZ." kuralı öğretilmelidir. (Kendisi tarafından başkalarına ve başkaları tarafından kendisine)