DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Hiperaktivite - Dikkat Eksikliği

Hiperaktivite - Dikkat Eksikliği

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, yetişkinlerde ve çocuklarda görülen bu problemlerin çoğu sosyal hayatlarını etkileyen olumsuz faktörlerin bir araya gelmesinden oluşur. 
Bireylerin aile hayatı, sosyal hayat ve akademik hayatlarını olumsuz bir şekilde etkileyen psikiyatrik bir bozukluktur. Bu olumsuz etki bireylerden çok çocuklarda görülmektedir. 
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda en sık görülen temel etkenler ise, hareketlilik dikkat eksikliği ve dürtüselliktir. 
Dikkat eksikliği problemi aslında dikkatli olmadığı anlamına gelmemektedir. 
Özellikle çocukların ders çalışırken, oyun oynarken ve bir konu hakkında ne düşünüldüğü anlatılması istendiğinde o konuya gereğinden az ilgi duymasıdır. 
Mesela ders çalışırken çalıştığı konu üzerinde çok fazla yoğunlaşamaması ve konuyu tam anlamıyla anlamamasıdır. 
Bu sorun çocuklarda oluştuğu halde kendilerine daha eğlenceli gelen ve daha çok rengi barındıran televizyon ve bilgisayar oyunlarında çok fazla zaman geçirmelerine neden olmaktadır. 
Diğer belirtisi ise çok basit konular üzerinde fazlaca dikkat edilmesi ve kişilerin fark edemedikleri noktaları kolayca fark etmelerine yola açmakla birlikte normal kişilere gelen basit şeyler üzerinde daha çok düşündüklerini gösterir. 
Hareketlilik durumu da bu bozukluğun bir parçası olarak kabul edilir. 
Oturduğu yerde oturamayan çocukların ve düz duvara tırmanacak kadar hareketli olmaları sonucunda psikiyatri bir bozukluğun göstergesi olarak kabul edilir.
Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda dürtüsellik hareketlilik gibi sorunlar kişiyi özellikle çocukları olumsuz yönde etkiler.